Dluhy SVJ se mohou dotknout každého vlastníka. Pozor na ně!

svj

Každý, kdo je členem SVJ neboli společenství vlastníků jednotek, se může dostat do situace, kdy bude muset zaplatit cizí dluhy. Jak se to může stát? Nastane-li taková situace, jak se dá vyřešit?

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku. Zakládá se kvůli tomu, že pro jednotlivce by bylo poměrně obtížné zajistit správu budovy o několika bytech. Nemluvě o zabezpečení zásadních oprav a jejich financování. Pro účely správy obytných domů proto vznikají společenství vlastníků jednotek. Jako právnická osoba tak má SVJ svoje IČO, ale také svoje konto.

SVJ má na starosti zejména správu, provoz a opravy tzv. společných částí domu, což je např. střecha, chodba, schodiště, kotelna, prádelna, kočárkárna apod., tedy vše kromě bytů nebo nebytových prostorů. Kromě toho ale také zajišťuje pro bytové jednotky dodávky služeb a jejich rozúčtování, nájem nebo též pojištění celého domu. Jde o často se vyskytující formu vlastnictví. Dokazují to i údaje Českého statistického úřadu, který loni evidoval téměř 65 tisíc SVJ, v nichž bylo celkem 1,6 milionu bytů.

Zásadní pro tuto formu majetkového uspořádání je to, že členové ručí za závazky společenství celým svým vlastnickým podílem. I proto je v zájmu každého člena se pravidelně účastnit schůzí společenství a dohlížet na jeho hospodaření. Co to znamená v praxi?

Dluhy SVJ jsou dluhem každého člena. Výše tohoto dluhu závisí na velikosti podílu. A protože každému rozhodnutí SVJ předchází shromáždění a následné hlasování, nemělo by se stát, že by některý z vlastníků o případných dluzích nevěděl. Zásadní je slovo: nemělo. Praxe je totiž úplně jiná než teorie, a tak se může lehce přihodit, že SVJ vykáže dluh, o němž některý z členů neví. Dobrou zprávou je, že i tato situace má řešení. A to dokonce i v případě, že se chystáte svůj byt s tímto „dluhem“ prodat.

Jak tedy postupovat?

Řešení podobné situace není univerzální a vyžaduje individuální posouzení a nalezení toho nejoptimálnějšího způsobu jak z toho ven. Pokud jste se do takové situace dostali, neváhejte se na mne obrátit. Mám s tímto případem problémů zkušenosti a pomohu vám situaci objektivně zhodnotit.

Zcela základní je vědět, že před dluhem SVJ se neschováte. Nelze dělat, že neexistuje. A to ani tehdy, když se nejedná o váš dluh. Dluhy mohou být v řádu tisíců, ale i milionů. Stačí jednoduchý příklad:

Pětimilionový úvěr na rekonstrukci domu. Pokud je v bytovém domě pouhých pět bytů, dluží každý podílník najednou milion korun. Co se stane, pokud nebude SVJ svůj dluh platit? Nejprve bude postižen majetek SVJ. Pokud žádný není, přijde na řadu majetek jednotlivých členů.

Pozor je třeba také dát na případ, kdy byt prodáváte či kupujete. Spolu s ním totiž prodáváte nebo kupujete i závazky. Před podpisem kupní smlouvy byste si proto měli zajistit potvrzení o bezdlužnosti příslušného SVJ. Pokud kupujete byt od dlužníka, nezapomeňte se o úhradě dluhu dopředu domluvit a veškerou dohodu dejte písemně do kupní smlouvy. V opačném případě s bytem koupíte i dluh v SVJ.

Ve společném fondu však může být i přeplatek. Jestliže byt s přeplatkem prodáváte, rovněž můžete zanést do kupní smlouvy. S převodem vlastnictví bytové jednotky na nového majitele totiž přechází i případný přeplatek v SVJ.

Situací, které mohou nastat, je ale celá řada a zrovna tak i jejich řešení. Pokud potřebujete poradit, rád vám s řešením vašeho problému pomohu. Kontaktujte mě.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů