Prodat nebo pronajmout?

prodat nebo pronajmout nemovitost

Peníze jsou důležité, ale ne vždy to bude nejsilnější motivace k prodeji. Důvodů může být spousta. Potřebujete se přestěhovat, chcete se pustit do stavby domu, nebo vám jen začíná být v současném bytě příliš těsno.  A ačkoli je správné a důležité vše řádně promyslet, o prodeji budou stejně nakonec rozhodovat emoce.

Znát odpovědi na otázky

Jako majitelé byste si měli tedy ještě před začátkem prodeje pořádně promyslet a zodpovědět následující otázky:

 • Proč chci prodat?
 • Jak rychle potřebuji peníze z prodeje?
 • Kam se přestěhuji?
 • Mám už něco vyhlédnutého?
 • Jak dlouho mi potrvá vyklizení?
 • Jsem schopen opustit byt/dům ihned po přepisu na nového vlastníka?
 • Co když se nepodaří prodat?
 • Jaká jsou náhradní řešení?
 • Kolik času si můžu dovolit ztratit?
 • Jakou částku jste ochotni oželet?

Máte zodpovězeno? Skvěle. Vědět proč skutečně prodáváte je pro úspěšné dokončení obchodu klíčové. Jakmile se pustíte do prodeje, mohou nastat  zásadě čtyři druhy situací.

Když musíte prodat z nějakého důvodu

Pokud jste se nad celým procesem hluboce zamysleli, a dospěli k závěru, že bez prodeje to nepůjde, dostanete se do jedné ze dvou situací. A rozhodujícím kritériem tady nebude nic jiného než peníze.

Přijatelná cena

Jste spokojeni. Dosáhli jste požadované ceny a máte prodáno. Možná se vám někde vzadu v hlavě ozve myšlenka, zda jste nemohli prodat za víc. Ale protože prodat jste prostě potřebovali, pustíte se do řešení dalších věcí a budete rádi, že to máte z krku.

Nepřijatelná cena

Tady to bude těžší, hlavně po emoční stránce. Prodat prostě musíte a tak vám nezbývá nic jiného než kývnout na nabídku, která byla mimo vaše představy. Pokud chcete dostat z prodeje opravdu maximum, musí každá součást prodeje proběhnout precizně a bez nedokonalostí. Od samotné přípravy nemovitosti přes nafocení a tvorbu inzerátu, vedení prohlídky, vyjednávání se zájemci, prověření financování až po uzavření celého obchodu.

Nemusíte prodat, je to otázka nabídky trhu

Přijatelná cena

Spokojeně můžete prodat a peníze využít pro své účely. Nicméně nic vás netlačí, takže prodávat nemusíte a můžete i spekulovat na to, že ceny ještě porostou. Vyplatí se však o tomto promluvit s odborníkem na místní realitní trh.

Nepřijatelná cena

Pravděpodobně nejlogičtějším řešením je nemovitost stáhnout z nabídky a počkat na výhodnější tržní situaci. Pokud v nemovitosti bydlet nepotřebujete, můžete také zvážit její pronájem a získat tak vedlejší příjem navíc.

Pronájem

Pronájem je také jedna z alternativ jak nakonec s nemovitostí naložit. V dnešní době máte v zásadě na výběr dva druhy pronájmů:

 • Krátkodobý
 • Dlouhodobý

Krátkodobý pronájem spočívá v pronájmu pokoje nebo celého bytu obvykle na dobu několika dní, případně týdnů až jednotek měsíců. Příjmy z takového druhu pronájmu mohou být zajímavé, klidně i 2-3 násobek toho, co získáte z dlouhodobého pronájmu. Je nutné počítat s tím, že se budete muset o nemovitost, resp. o nájemníky starat. Často s nimi komunikovat kdy přijedou, kdy a kde si převezmou klíče, kdy odjedou apod. Je třeba také vzít v úvahu a  počítat s náklady na lůžkoviny a ručníky, pravidelný úklid apod. Není toho málo. Pokud máte čas se takto intenzivně své nemovitosti věnovat, pak tato alternativa určitě stojí za zvážení.

Dlouhodobý pronájem je druh pronájmu se kterým vám mohu pomoci. Svoji nemovitost pronajímáte za jasně stanovených podmínek na dobu minimálně jednoho roku. Obvykle se pronajímá s možností tzv. opce, to znamená, že po uplynutí doby jednoho roku, pokud ani jedna ze stran smlouvu nevypoví, se plynule v nájmu pokračuje dál. O svoji pronajatou nemovitost se sice nemusíte starat na denní bázi, ale také příjmy z takového pronájmu jsou nižší. Máte však “své jisté”.

Každý druh pronájmu má svá specifika, plusy a mínusy, určitě nelze říci, která alternativa je lepší. Každý majitel má jiná očekávání, potřeby a také okolnosti, za kterých se k danému řešení rozhoduje.

Pokud budete chtít další informace nebo konzultovat vaši osobní situaci, zavolejte mi nebo napište.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Chci odebírat novinky
 • Kategorie