Rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti

pojisteni nemovitosti

Při sjednávání pojištění se často chybuje a mnoho lidí nevidí rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Panuje navíc také rozšířený omyl, že jako nemovitost mohu pojistit jen dům, zatímco byt nemohu. Jak to tedy vlastně je?

Nejprve si řekněme základní rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti.

Pojištění nemovitosti chrání nemovitost samotnou. Představte si to tak, že byste ji otočili vzhůru nohama a vše, co nevypadne a je pevně přiděláno, je součástí nemovitosti. Pojištění se tak vztahuje na podlahy, zdi, okna, zárubně, dveře, elektroinstalaci, kotel apod.

Pojištění domácnosti se vztahuje na veškeré její vybavení: nábytek, koberce, elektronika apod. Do pojištění domácnosti lze také zahrnout věci, které máte umístěny ve sklepě, na půdě, v garáži nebo na balkoně.

Pozor si dávejte na kuchyňskou linku. Některé pojištovny ji zahrnují do pojištění nemovitosti, jiné do domácnosti.

Vlastníte-li jakoukoliv nemovitost, ať už je to dům, byt, chata nebo chalupa, můžete si ji nechat pojistit.

Jak je to s pojištěním v případě podnájmu?

Bydlíte-li v podnájmu, pojištění nemovitosti neuplatníte. Mohli byste ji nechat pojistit, ale proč byste pojišťovali cizí majetek? V podnájmu si ale můžete pojistit svoji domácnost. Ochráníte si tak vlastní věci a vybavení, které v nemovitosti máte.

Rozsah pojištění

Před uzavřením pojistky dobře čtěte pojistné podmínky a také zvažujte reálná rizika, která vám hrozí. Pojišťovat se na riziko povodně bydlíte-li na kopci je asi zbytečné. Stejně tak se nachat pojistit proti pádu stromu, pokud široko daleko žádný není.

Určitě se vyplatí pojištovat nemovitost i domácnost na reálnou hodnotu, kterou v době uzavření pojistky mají. Pokud budete v průběhu let rekonstruovat, hodnotu nemovitosti zvýšíte a v takové situaci je určitě dobré pojistku zrevidovat. Stejně tak se mění hodnota vybavení, které máte v nemovitosti umístěné. Obecně se doporučuje nechat si pojistku zkontrolovat a případně upravit každých 5 let.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů